A named link for anchors.
Mobile menu icon. Resize screen font.

Alberta Party

The table below shows persons registered with Elections Alberta as nomination contestants in electoral divisions that take effect when the writs are issued for the 2019 Provincial General Election.

The Date of Contestant Selection is shown if the party or constituency association officially registered a nomination contest with Elections Alberta. After the conclusion of the contest, the selected nomination contestant endorsed by the party as the official candidate is indicated with “(endorsed)” beside the contestant’s name.

Electoral Division Date of Contestant Selection Contestant Name Municipality Email
Website
CFO Name
04 Calgary-Buffalo May 12, 2018 Omar Masood (endorsed) Calgary N/A April 13, 2018
06 Calgary-Currie N/A Antony Norman Calgary N/A Lorry Kelly
08 Calgary-Edgemont N/A Beth Barberree Calgary N/A Jing Wang
09 Calgary-Elbow May 12, 2018 Greg Clark (endorsed) Calgary info@greg-clark.ca Kim Brundrit
20 Calgary-North East N/A Nate Pike Calgary natepike.ca Ian McAnerin
28 Edmonton-Castle Downs N/A Mohamad Rahall Edmonton N/A Adil Hasan
29 Edmonton-City Centre N/A Robert Philp Edmonton N/A Ronald Rault
31 Edmonton-Ellerslie N/A Yash Sharma Edmonton N/A Somashekharagouda Desaigoudar
32 Edmonton-Glenora June 25, 2018 Carla Stolte Edmonton N/A Jay Summach
33 Edmonton-Gold Bar N/A Diana Ly Edmonton votedianaly.ca Brent Jensen
34 Edmonton-Highlands-Norwood N/A Tish Prouse Edmonton N/A Linda Steinbring
35 Edmonton-Manning N/A Jitender Sahni Edmonton N/A Sugandha Sahni
36 Edmonton-McClung May 12, 2018 Stephen Mandel (endorsed) Edmonton N/A Brian Heidecker
38 Edmonton-Mill Woods N/A Anju Sharma Edmonton N/A Simmi Anand
41 Edmonton-Rutherford N/A Aisha Rauf Edmonton N/A Shabana Munir
42 Edmonton-South N/A Dan Johnstone Edmonton info@danjohnstone.com
danjohnstone.com
 Samaa Ali
45 Edmonton-West Henday N/A Winston Leung Edmonton N/A Natalie Kwan
46 Edmonton-Whitemud N/A Jonathan Dai Edmonton N/A Edward Lam
52 Brooks-Medicine Hat N/A James (Jim) Black Medicine Hat N/A Darlene Black
59 Drumheller-Stettler N/A Mark Nikota Hanna N/A Eric Wilson
62 Fort Saskatchewan-Vegreville N/A Campbell Pomeroy Beaver County N/A Lisa Goerz
69 Leduc-Beaumont N/A Jan Becker Leduc N/A Rita Becker
79 Red Deer-South N/A Ryan Mcdougal Red Deer N/A Scott Thurmeier

Last Updated: May 23, 2018

Expand All

  • 2019 PROVINCIAL GENERAL ELECTION

    The table below shows persons registered with Elections Alberta as nomination contestants in electoral divisions that take effect when the writs are issued for the 2019 Provincial General Election.

    The Date of Contestant Selection is shown if the party or constituency association officially registered a nomination contest with Elections Alberta. After the conclusion of the contest, the selected nomination contestant endorsed by the party as the official candidate is indicated with “(endorsed)” beside the contestant’s name.

    Electoral Division Date of Contestant Selection Contestant Name Municipality Email
    Website
    CFO Name
    04 Calgary-Buffalo May 12, 2018 Omar Masood (endorsed) Calgary N/A April 13, 2018
    06 Calgary-Currie N/A Antony Norman Calgary N/A Lorry Kelly
    08 Calgary-Edgemont N/A Beth Barberree Calgary N/A Jing Wang
    09 Calgary-Elbow May 12, 2018 Greg Clark (endorsed) Calgary info@greg-clark.ca Kim Brundrit
    20 Calgary-North East N/A Nate Pike Calgary natepike.ca Ian McAnerin
    28 Edmonton-Castle Downs N/A Mohamad Rahall Edmonton N/A Adil Hasan
    29 Edmonton-City Centre N/A Robert Philp Edmonton N/A Ronald Rault
    31 Edmonton-Ellerslie N/A Yash Sharma Edmonton N/A Somashekharagouda Desaigoudar
    32 Edmonton-Glenora June 25, 2018 Carla Stolte Edmonton N/A Jay Summach
    33 Edmonton-Gold Bar N/A Diana Ly Edmonton votedianaly.ca Brent Jensen
    34 Edmonton-Highlands-Norwood N/A Tish Prouse Edmonton N/A Linda Steinbring
    35 Edmonton-Manning N/A Jitender Sahni Edmonton N/A Sugandha Sahni
    36 Edmonton-McClung May 12, 2018 Stephen Mandel (endorsed) Edmonton N/A Brian Heidecker
    38 Edmonton-Mill Woods N/A Anju Sharma Edmonton N/A Simmi Anand
    41 Edmonton-Rutherford N/A Aisha Rauf Edmonton N/A Shabana Munir
    42 Edmonton-South N/A Dan Johnstone Edmonton info@danjohnstone.com
    danjohnstone.com
     Samaa Ali
    45 Edmonton-West Henday N/A Winston Leung Edmonton N/A Natalie Kwan
    46 Edmonton-Whitemud N/A Jonathan Dai Edmonton N/A Edward Lam
    52 Brooks-Medicine Hat N/A James (Jim) Black Medicine Hat N/A Darlene Black
    59 Drumheller-Stettler N/A Mark Nikota Hanna N/A Eric Wilson
    62 Fort Saskatchewan-Vegreville N/A Campbell Pomeroy Beaver County N/A Lisa Goerz
    69 Leduc-Beaumont N/A Jan Becker Leduc N/A Rita Becker
    79 Red Deer-South N/A Ryan Mcdougal Red Deer N/A Scott Thurmeier

    Last Updated: May 23, 2018