A named link for anchors.
Mobile menu icon. Resize screen font.

United Conservative Party

 

The table below shows persons registered with Elections Alberta as nomination contestants in electoral divisions that take effect when the writs are issued for the 2019 Provincial General Election.

The Date of Contestant Selection is shown if the party or constituency association officially registered a nomination contest with Elections Alberta. After the conclusion of the contest, the selected nomination contestant endorsed by the party as the official candidate is indicated with “(endorsed)” beside the contestant’s name.

Electoral Division Date of Contestant Selection Contestant Name Municipality Email
Website
CFO Name
01 Calgary-Acadia N/A David Guenter Calgary N/A Douglas Macleod
01 Calgary-Acadia N/A Amina Beecroft Calgary amina@aminabeecroft.ca Marguerite Denis
02 Calgary-Beddington N/A Daniel Kostek Calgary N/A Gabriele Kostek
02 Calgary-Beddington N/A Josephine Pon Calgary info@josephinepon.ca
josephinepon.ca
Grace Ma
02 Calgary-Beddington N/A Randy Kerr Calgary randy@electrandykerr.ca
electrandykerr.ca
Sherry Geremia
03 Calgary-Bow N/A Demetrios Nicolaides Calgary info@demetriosnicolaides.com
demetriosnicolaides.com
Ourania Litsas
04 Calgary-Buffalo N/A Megan McCaffrey Calgary info@meganmccaffrey.ca
meganmccaffrey.ca
Peter McCaffrey
04 Calgary-Buffalo N/A Tom Olsen Calgary tom@tomolsen.ca
tomolsen.org
Douglas Stevens
06 Calgary-Currie N/A Anthony Parker Calgary N/A Samantha Parker
06 Calgary-Currie N/A Nicholas Milliken Calgary nicholasmilliken.ca Hyder Hassan
07 Calgary-East N/A Matthew Dirk Calgary N/A Nancy Murdoch
10 Calgary-Falconridge N/A Pete de Jong Calgary N/A Jordan Katz
09 Calgary-Elbow N/A Doug Schweitzer Calgary info@dougschweitzer.com
dougschweitzer.com
Gregory Boone
11 Calgary-Fish Creek N/A Cindy Ross Calgary cindy@cindyross.ca
www.cindyross.ca
Sheral Wales
12 Calgary-Foothills N/A Connor Staus Calgary N/A Keelan Frey
12 Calgary-Foothills N/A Jason Luan Calgary jason.luan@jasonluan.ca Jilin Wang
13 Calgary-Glenmore N/A Christopher Grabill Calgary N/A Nancy Murdoch
13 Calgary-Glenmore N/A Philip Schuman Calgary N/A Jeff Fortin
13 Calgary-Glenmore N/A Whitney Issik Calgary N/A Colin Schindel
14 Calgary-Hays N/A Richard (Ric) McIver Calgary N/A Edward Poppitt
15 Calgary-Klein N/A Jeremy Nixon Calgary N/A Keith Falkenberg
19 Calgary-North N/A Paul Frank Calgary votepaulfrank@shaw.ca
votepaulfrank.ca
Stephen Kwong
21 Calgary-North West N/A Jennele Giong Calgary N/A Patrick Giong
21 Calgary-North West N/A Lesley Doell Calgary lesleydoell@gmail.com
lesleydoell.com
Lorne Doell
22 Calgary-Peigan N/A Tanya Fir Calgary info@tanyafir.ca
tanyafir.ca
Norman Buckley
22 Calgary-Peigan N/A Andrew Griffin Calgary info@andrewgriffin.ca
andrewgriffin.ca
Douglas Nelson
22 Calgary-Peigan N/A Jeevan Mangat Calgary N/A Nancy Murdoch
23 Calgary-Shaw N/A Mark Mantei Calgary mark@markmantei.ca
markmantei.ca
Brian Dunn
24 Calgary-South East N/A Cameron Davies Calgary cam@camdavies.ca
camdavies.ca
Jeremy Butler
24 Calgary-South East N/A Matthew Jones Calgary info@matthewjonesyyc.ca
matthewjonesyyc.ca
Stephen Jones
25 Calgary-Varsity N/A John Volponi Calgary john@thealbertadream.ca
thealbertadream.ca
James Volponi
26 Calgary-West N/A Mike Ellis Calgary N/A Brandan Miller
30 Edmonton-Decore N/A Janice Sarich Edmonton N/A Garrett Stupan
40 Edmonton-Riverview N/A Shawn McLeod Edmonton N/A Mike Wilkie
42 Edmonton-South N/A Olatunde Obasan Edmonton tundeobasan@yahoo.com
www.tundeobasan.ca
Tunji Iyaomiye
42 Edmonton-South N/A Payman Parseyan Edmonton info@parseyan.ca
parseyan.ca
Ricardo Casanova
45 Edmonton-West Henday N/A Lance Coulter Edmonton info@ewhvote.ca
ewhvote.ca
Alacja Shkopich-Weddell
45 Edmonton-West Henday N/A Nicole Williams Edmonton info@nicolewilliamsucp.ca
nicolewilliamsucp.ca
Erik Horne
46 Edmonton-Whitemud N/A Olatunde Obasan (Withdrawn) Edmonton info@tundeobasan.ca
tundeobasan.ca
Tunji Iyaomiye
46 Edmonton-Whitemud N/A Nawaz Panhwer Edmonton N/A Abdul Sami Memon
47 Airdrie-Cochrane N/A Morgan Nagel Cochrane morgannagel.ca Carter Nagel
47 Airdrie-Cochrane N/A Peter Guthrie Cochrane info@peterguthrie.ca
peterguthrie.ca
Teresa Guthrie
47 Airdrie-Cochrane N/A Mauri Stiff Airdrie N/A Laurea Rolfson
48 Airdrie-East N/A Angela Pitt Airdrie N/A Hilda Knopke
49 Athabasca-Barrhead-Westlock N/A Glenn van Dijken Dapp N/A Barbara van Dijken
50 Banff-Kananaskis N/A Miranda Rosin Canmore mirandarosin.ucp@gmail.com Donna Rosin
50 Banff-Kananaskis N/A Scott Winograd Redwood Meadows info@scottwinograd.ca Robyn Winograd
51 Bonnyville-Cold Lake-St. Paul N/A Glenn Spiess Derwent glenn@glennspiess.ca
glennspiess.ca
Carl Christensen
51 Bonnyville-Cold Lake-St. Paul N/A Scott Cyr (withdrawn) Cold Lake scottjcyr@gmail.com
scottjcyr.com
Ben Dyck
51 Bonnyville-Cold Lake-St. Paul N/A David Hanson St. Paul N/A Lorrie-Anne Adams
52 Brooks-Medicine Hat N/A Michaela Glasgo Medicine Hat michaela.glasgo@gmail.com
michaelaglasgo.com 
Hayden Beck
53 Camrose N/A Robert Johnson Daysland rj4mla@gmail.com Kevin Olsen
54 Cardston-Siksika N/A Joseph Schow Cardston N/A Rick Schow
54 Cardston-Siksika N/A Marc Slingerland Lethbridge candidate@marcslingerland.ca
marcslingerland.ca
John Van Liere
55 Central Peace-Notley N/A Todd Loewen Valleyview N/A Bernadette Napier
56 Chestermere-Strathmore N/A Leela Aheer Chestermere leela@voteleela.com Malkeet Aheer
57 Cypress-Medicine Hat N/A Drew Barnes Medicine Hat N/A Joseph Chacko
58 Drayton Valley-Devon N/A Mark Smith Drayton Valley N/A Trevor Nickle
59 Drumheller-Stettler N/A Nathan Horner Pollockville N/A Desirae Veno
62 Fort Saskatchewan-Vegreville N/A Jackie Armstrong-Homeniuk Vegreville jackie@jackiearmstronghomeniuk.com Kyle Paterson
66 Innisfail-Sylvan Lake N/A Mike Walsh (withdrawn) Penhold N/A Heather Parcels
67 Lac Ste. Anne-Parkland N/A Jerry Molnar Parkland County ucpvote4jerry@gmail.com Rajat Bhasin
68 Lacombe-Ponoka N/A Ronald Orr Ponoka County N/A Rob Tweit
69 Leduc-Beaumont N/A Brad Rutherford Beaumont info@bradrutherford.ca
bradrutherford.ca
Lora Rutherford
69 Leduc-Beaumont N/A Sharon Smith Leduc County N/A Rick Smith
72 Lethbridge-West N/A George Rigaux Lethbridge georgerigaux@icloud.com Jay Dee Hall
72 Lethbridge-West N/A Richard Dempsey Lethbridge N/A Julie Steeves
74 Maskwacis-Wetaskiwin N/A Sandra Kim Wetaskiwin N/A Susan Ruecker
75 Morinville-St. Albert N/A Donald Rigney Sturgeon County N/A Paul Belter
75 Morinville-St. Albert N/A Amber Harris Gibbons acdharris@shaw.ca Esther Phair
76 Olds-Didsbury-Three Hills N/A Nathan Cooper Olds N/A Brenda Berreth
77 Peace River N/A Dan Williams La Crete N/A Shannon Peters
77 Peace River N/A Kelly Bunn County of Northern Lights votekellybunn@gmail.com
kellybunn.ca
Linda Paul
77 Peace River N/A Donald Lee Peace River N/A Michel Belanger
77 Peace River N/A Lisa Wardley Zama City lisawardleypr@gmail.com
fb.me/LisaWardleyPR77
Jacquie Bateman
77 Peace River N/A Shelly Shannon Peace River shellyshannonpr@gmail.com
fb.me/ShellyShannonUCP
Beverly Cote
78 Red Deer-North N/A Cole Kander Edmonton colekander.com Konstantin Neykurs
79 Red Deer-South N/A Adele Poratto Red Deer N/A Sheron Chand
79 Red Deer-South N/A Matt Chapin Red Deer chapin141@hotmail.com Kelly Chapin
79 Red Deer-South N/A Norman Wiebe Red Deer N/A Kees Winter
80 Rimbey-Rocky Mountain House-Sundre N/A Jason Nixon Sundre jasonnixon@jasonnixon.ca Valerie Burrell
81 Sherwood Park N/A Maureen Gough Sherwood Park mmmgough@gmail.com Cody Johnston
82 Spruce Grove-Stony Plain N/A Mathew Clarke Spruce Grove N/A Justin Voogd
82 Spruce Grove-Stony Plain N/A Searle Turton Spruce Grove N/A Donna Bosse
82 Spruce Grove-Stony Plain N/A Brendon Greene Spruce Grove N/A Collin Greene
83 St. Albert N/A Jeff Wedman St. Albert jeffwedman@hotmail.com
jeffwedman.com
Mike Koziol
85 Taber-Warner N/A Grant Hunter Cardston N/A Mark Garner
86 Vermilion-Lloydminster-Wainwright N/A Garth Rowswell Vermilion garthrowswell@yahoo.ca Doreen McRobert
87 West Yellowhead N/A Maryann Chichak Whitecourt maryannchichak@hotmail.com Justin Chichak

Last Updated: April 18, 2018

Expand All

  • 2019 PROVINCIAL GENERAL ELECTION

     

    The table below shows persons registered with Elections Alberta as nomination contestants in electoral divisions that take effect when the writs are issued for the 2019 Provincial General Election.

    The Date of Contestant Selection is shown if the party or constituency association officially registered a nomination contest with Elections Alberta. After the conclusion of the contest, the selected nomination contestant endorsed by the party as the official candidate is indicated with “(endorsed)” beside the contestant’s name.

    Electoral Division Date of Contestant Selection Contestant Name Municipality Email
    Website
    CFO Name
    01 Calgary-Acadia N/A David Guenter Calgary N/A Douglas Macleod
    01 Calgary-Acadia N/A Amina Beecroft Calgary amina@aminabeecroft.ca Marguerite Denis
    02 Calgary-Beddington N/A Daniel Kostek Calgary N/A Gabriele Kostek
    02 Calgary-Beddington N/A Josephine Pon Calgary info@josephinepon.ca
    josephinepon.ca
    Grace Ma
    02 Calgary-Beddington N/A Randy Kerr Calgary randy@electrandykerr.ca
    electrandykerr.ca
    Sherry Geremia
    03 Calgary-Bow N/A Demetrios Nicolaides Calgary info@demetriosnicolaides.com
    demetriosnicolaides.com
    Ourania Litsas
    04 Calgary-Buffalo N/A Megan McCaffrey Calgary info@meganmccaffrey.ca
    meganmccaffrey.ca
    Peter McCaffrey
    04 Calgary-Buffalo N/A Tom Olsen Calgary tom@tomolsen.ca
    tomolsen.org
    Douglas Stevens
    06 Calgary-Currie N/A Anthony Parker Calgary N/A Samantha Parker
    06 Calgary-Currie N/A Nicholas Milliken Calgary nicholasmilliken.ca Hyder Hassan
    07 Calgary-East N/A Matthew Dirk Calgary N/A Nancy Murdoch
    10 Calgary-Falconridge N/A Pete de Jong Calgary N/A Jordan Katz
    09 Calgary-Elbow N/A Doug Schweitzer Calgary info@dougschweitzer.com
    dougschweitzer.com
    Gregory Boone
    11 Calgary-Fish Creek N/A Cindy Ross Calgary cindy@cindyross.ca
    www.cindyross.ca
    Sheral Wales
    12 Calgary-Foothills N/A Connor Staus Calgary N/A Keelan Frey
    12 Calgary-Foothills N/A Jason Luan Calgary jason.luan@jasonluan.ca Jilin Wang
    13 Calgary-Glenmore N/A Christopher Grabill Calgary N/A Nancy Murdoch
    13 Calgary-Glenmore N/A Philip Schuman Calgary N/A Jeff Fortin
    13 Calgary-Glenmore N/A Whitney Issik Calgary N/A Colin Schindel
    14 Calgary-Hays N/A Richard (Ric) McIver Calgary N/A Edward Poppitt
    15 Calgary-Klein N/A Jeremy Nixon Calgary N/A Keith Falkenberg
    19 Calgary-North N/A Paul Frank Calgary votepaulfrank@shaw.ca
    votepaulfrank.ca
    Stephen Kwong
    21 Calgary-North West N/A Jennele Giong Calgary N/A Patrick Giong
    21 Calgary-North West N/A Lesley Doell Calgary lesleydoell@gmail.com
    lesleydoell.com
    Lorne Doell
    22 Calgary-Peigan N/A Tanya Fir Calgary info@tanyafir.ca
    tanyafir.ca
    Norman Buckley
    22 Calgary-Peigan N/A Andrew Griffin Calgary info@andrewgriffin.ca
    andrewgriffin.ca
    Douglas Nelson
    22 Calgary-Peigan N/A Jeevan Mangat Calgary N/A Nancy Murdoch
    23 Calgary-Shaw N/A Mark Mantei Calgary mark@markmantei.ca
    markmantei.ca
    Brian Dunn
    24 Calgary-South East N/A Cameron Davies Calgary cam@camdavies.ca
    camdavies.ca
    Jeremy Butler
    24 Calgary-South East N/A Matthew Jones Calgary info@matthewjonesyyc.ca
    matthewjonesyyc.ca
    Stephen Jones
    25 Calgary-Varsity N/A John Volponi Calgary john@thealbertadream.ca
    thealbertadream.ca
    James Volponi
    26 Calgary-West N/A Mike Ellis Calgary N/A Brandan Miller
    30 Edmonton-Decore N/A Janice Sarich Edmonton N/A Garrett Stupan
    40 Edmonton-Riverview N/A Shawn McLeod Edmonton N/A Mike Wilkie
    42 Edmonton-South N/A Olatunde Obasan Edmonton tundeobasan@yahoo.com
    www.tundeobasan.ca
    Tunji Iyaomiye
    42 Edmonton-South N/A Payman Parseyan Edmonton info@parseyan.ca
    parseyan.ca
    Ricardo Casanova
    45 Edmonton-West Henday N/A Lance Coulter Edmonton info@ewhvote.ca
    ewhvote.ca
    Alacja Shkopich-Weddell
    45 Edmonton-West Henday N/A Nicole Williams Edmonton info@nicolewilliamsucp.ca
    nicolewilliamsucp.ca
    Erik Horne
    46 Edmonton-Whitemud N/A Olatunde Obasan (Withdrawn) Edmonton info@tundeobasan.ca
    tundeobasan.ca
    Tunji Iyaomiye
    46 Edmonton-Whitemud N/A Nawaz Panhwer Edmonton N/A Abdul Sami Memon
    47 Airdrie-Cochrane N/A Morgan Nagel Cochrane morgannagel.ca Carter Nagel
    47 Airdrie-Cochrane N/A Peter Guthrie Cochrane info@peterguthrie.ca
    peterguthrie.ca
    Teresa Guthrie
    47 Airdrie-Cochrane N/A Mauri Stiff Airdrie N/A Laurea Rolfson
    48 Airdrie-East N/A Angela Pitt Airdrie N/A Hilda Knopke
    49 Athabasca-Barrhead-Westlock N/A Glenn van Dijken Dapp N/A Barbara van Dijken
    50 Banff-Kananaskis N/A Miranda Rosin Canmore mirandarosin.ucp@gmail.com Donna Rosin
    50 Banff-Kananaskis N/A Scott Winograd Redwood Meadows info@scottwinograd.ca Robyn Winograd
    51 Bonnyville-Cold Lake-St. Paul N/A Glenn Spiess Derwent glenn@glennspiess.ca
    glennspiess.ca
    Carl Christensen
    51 Bonnyville-Cold Lake-St. Paul N/A Scott Cyr (withdrawn) Cold Lake scottjcyr@gmail.com
    scottjcyr.com
    Ben Dyck
    51 Bonnyville-Cold Lake-St. Paul N/A David Hanson St. Paul N/A Lorrie-Anne Adams
    52 Brooks-Medicine Hat N/A Michaela Glasgo Medicine Hat michaela.glasgo@gmail.com
    michaelaglasgo.com 
    Hayden Beck
    53 Camrose N/A Robert Johnson Daysland rj4mla@gmail.com Kevin Olsen
    54 Cardston-Siksika N/A Joseph Schow Cardston N/A Rick Schow
    54 Cardston-Siksika N/A Marc Slingerland Lethbridge candidate@marcslingerland.ca
    marcslingerland.ca
    John Van Liere
    55 Central Peace-Notley N/A Todd Loewen Valleyview N/A Bernadette Napier
    56 Chestermere-Strathmore N/A Leela Aheer Chestermere leela@voteleela.com Malkeet Aheer
    57 Cypress-Medicine Hat N/A Drew Barnes Medicine Hat N/A Joseph Chacko
    58 Drayton Valley-Devon N/A Mark Smith Drayton Valley N/A Trevor Nickle
    59 Drumheller-Stettler N/A Nathan Horner Pollockville N/A Desirae Veno
    62 Fort Saskatchewan-Vegreville N/A Jackie Armstrong-Homeniuk Vegreville jackie@jackiearmstronghomeniuk.com Kyle Paterson
    66 Innisfail-Sylvan Lake N/A Mike Walsh (withdrawn) Penhold N/A Heather Parcels
    67 Lac Ste. Anne-Parkland N/A Jerry Molnar Parkland County ucpvote4jerry@gmail.com Rajat Bhasin
    68 Lacombe-Ponoka N/A Ronald Orr Ponoka County N/A Rob Tweit
    69 Leduc-Beaumont N/A Brad Rutherford Beaumont info@bradrutherford.ca
    bradrutherford.ca
    Lora Rutherford
    69 Leduc-Beaumont N/A Sharon Smith Leduc County N/A Rick Smith
    72 Lethbridge-West N/A George Rigaux Lethbridge georgerigaux@icloud.com Jay Dee Hall
    72 Lethbridge-West N/A Richard Dempsey Lethbridge N/A Julie Steeves
    74 Maskwacis-Wetaskiwin N/A Sandra Kim Wetaskiwin N/A Susan Ruecker
    75 Morinville-St. Albert N/A Donald Rigney Sturgeon County N/A Paul Belter
    75 Morinville-St. Albert N/A Amber Harris Gibbons acdharris@shaw.ca Esther Phair
    76 Olds-Didsbury-Three Hills N/A Nathan Cooper Olds N/A Brenda Berreth
    77 Peace River N/A Dan Williams La Crete N/A Shannon Peters
    77 Peace River N/A Kelly Bunn County of Northern Lights votekellybunn@gmail.com
    kellybunn.ca
    Linda Paul
    77 Peace River N/A Donald Lee Peace River N/A Michel Belanger
    77 Peace River N/A Lisa Wardley Zama City lisawardleypr@gmail.com
    fb.me/LisaWardleyPR77
    Jacquie Bateman
    77 Peace River N/A Shelly Shannon Peace River shellyshannonpr@gmail.com
    fb.me/ShellyShannonUCP
    Beverly Cote
    78 Red Deer-North N/A Cole Kander Edmonton colekander.com Konstantin Neykurs
    79 Red Deer-South N/A Adele Poratto Red Deer N/A Sheron Chand
    79 Red Deer-South N/A Matt Chapin Red Deer chapin141@hotmail.com Kelly Chapin
    79 Red Deer-South N/A Norman Wiebe Red Deer N/A Kees Winter
    80 Rimbey-Rocky Mountain House-Sundre N/A Jason Nixon Sundre jasonnixon@jasonnixon.ca Valerie Burrell
    81 Sherwood Park N/A Maureen Gough Sherwood Park mmmgough@gmail.com Cody Johnston
    82 Spruce Grove-Stony Plain N/A Mathew Clarke Spruce Grove N/A Justin Voogd
    82 Spruce Grove-Stony Plain N/A Searle Turton Spruce Grove N/A Donna Bosse
    82 Spruce Grove-Stony Plain N/A Brendon Greene Spruce Grove N/A Collin Greene
    83 St. Albert N/A Jeff Wedman St. Albert jeffwedman@hotmail.com
    jeffwedman.com
    Mike Koziol
    85 Taber-Warner N/A Grant Hunter Cardston N/A Mark Garner
    86 Vermilion-Lloydminster-Wainwright N/A Garth Rowswell Vermilion garthrowswell@yahoo.ca Doreen McRobert
    87 West Yellowhead N/A Maryann Chichak Whitecourt maryannchichak@hotmail.com Justin Chichak

    Last Updated: April 18, 2018

  • BY-ELECTIONS

    The table below shows persons registered with Elections Alberta as nomination contestants in electoral divisions that are in effect for any by-election held prior to the 2019 Provincial General Election.

    The Date of Contestant Selection is shown if the party or constituency association officially registered a nomination contest with Elections Alberta. After the conclusion of the contest, the selected nomination contestant endorsed by the party as the official candidate is indicated with “(endorsed)” beside the contestant’s name.

    Electoral Division Date of Contestant Selection Contestant Name Municipality Email
    Website
    CFO Name
    18 Calgary-Lougheed November 14, 2017 Jason Kenney (endorsed) Calgary N/A Douglas Stevens
    58 Fort McMurray-Conklin May 1, 2018 Laila Goodridge Fort McMurray lailagoodridge.ca Gary Exner
    58 Fort McMurray-Conklin May 1, 2018 Elizabeth Keating Wood Buffalo N/A Carl Keating
    58 Fort McMurray-Conklin May 1, 2018 Wilbert Hoflin Fort McMurray whoflin@shaw.ca Shelley Morrison
    58 Fort McMurray-Conklin May 1, 2018 Phil Meagher Fort McMurray N/A Teena Francis
    64 Innisfail-Sylvan Lake May 2, 2018 Christine Moore Red Deer County N/A Jack Panteluk
    64 Innisfail-Sylvan Lake May 2, 2018 Devin Dreeshen Red Deer County N/A Don Oszli
    64 Innisfail-Sylvan Lake May 2, 2018 Gayle Langford Red Deer County gaylelangford.ca Korinn Lepage
    64 Innisfail-Sylvan Lake May 2, 2018 Joan Barnes Sylvan Lake N/A Scott Barnes
    64 Innisfail-Sylvan Lake May 2, 2018 Mike Walsh Penhold N/A Heather Parcels
    64 Innisfail-Sylvan Lake May 2, 2018 Victor Sloboda Sylvan Lake N/A Michael Hilman
    64 Innisfail-Sylvan Lake May 2, 2018 Joel Loh Sylvan Lake joel@joelloh.ca Mike Jamieson
    67 Leduc-Beaumont N/A Bradley Rutherford (Withdrawn) Beaumont N/A Lora Zaprianova

    Last Updated: April 19, 2018